Održan javni događaj na temu o aktivizmu civilnog društva 21. vijeka u Centralnoj i Istočnoj Evropi
Kao dio Međunarodnog istraživačkog okruglog stola PWIAS, 12. maja održan je javni događaj, a tema o kojoj se govorilo je aktivizam civilnog društva 21. vijeka u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Događaj je vodila prof. Lisa Sundstrom.
Na panelu su učestvovali/e predstavnici/e tri poznate nevladine organizacije koji/e su diskutovali/e o tome kako je ruska invazija uticala na njihove zemlje i rad grupa civilnog društva u istim.
Teme o kojima su panelisti govorili ticale su se rada civilnog društva na pomoći u antiratnoj mobilizaciji i humanitarnoj pomoći onima koji bježe od sukoba, te kako politički aspekti rata i istorijsko naslijeđe mogu uticati na civilno društvo u njihovim domovinama.
Panelisti na konferenciji bili su:
Alena Popova, iz Rusije, je aktivistica i suosnivačica projekta “Nisi sam“. Influencerka na društvenim mrežama i zagovornica ženskih prava, a najpoznatija je po svojoj digitalnoj kampanji protiv nasilja u porodici “Nisam htjela umrijeti”. Alena je jedan od koautora prvog nacrta zakona o borbi protiv nasilja u porodici u Rusiji, a čije usvajanje trenutno koordinira. Također, više od 950.000 ljudi potpisalo je njenu peticiju za usvajanje. Pored toga, pripremila je i nekoliko drugih zakona za zaštitu prava žena, uključujući i zakon protiv uznemiravanja.
Krzysztof Stanowski, iz Poljske, je suosnivač Lublinskog građanskog odbora za pomoć Ukrajini. Od 2013. bio je suorganizator poljske podrške Revoluciji dostojanstva u Ukrajini. Bivši je predsjednik Fonda solidarnosti PL (poljske agencije za podršku demokratiji) i državni podsekretar u poljskom Ministarstvu vanjskih poslova.
Na ovoj konferenciji, kao panelista govorio je i Darko Brkan, predsjednik Udruženja građana/ki “Zašto ne”
Darko Brkan, iz Bosne i Hercegovine, osnivač je i predsjednik “Zašto ne”, sarajevske nevladine organizacije koja promovira građanski aktivizam, odgovornost vlasti i medija, te korištenje tehnologije i digitalnih medija u osnaživanju demokratije u Bosni i Hercegovini.
“Zaista je bilo zadovoljstvo učestvovati na radionici s ovoliko iskusnih akademika i aktivista i razgovarati o izazovima koje civilno društvo globalno ima. Javni panel o uticaju invazije na Ukrajinu na civilno društvo u Evropi na kojem sam učestvovao, gdje su svoju perspektivu dali predstavnici civilnog društva u Rusiji, Poljskoj i BiH, bio je jako zanimljiv. Vidjeli smo kako svaka od ovih država ima različite probleme, od opresivnog režima u Rusiji, preko izbjegličke krize u Poljskoj do medijske propagande u BiH, ali da svi pokazuju sličnu energiju i posvećenost u ovoj situaciji”, izjavio je Brkan.