Popismonitor poziva statističke institucije u BiH da se prestanu baviti politikom i dodatno ne narušavaju kredibilitet popisa
U.G. „Zašto ne“ i Popismonitor izražavaju zabrinutost nepostizanjem dogovora statističkih institucija u BiH o jedinstvenoj metodologiji za objavu rezultata Popisa stanovništva koji je u BiH održan još u oktobru 2013. godine.
Neobjavljivanjem rezultata popisa, BiH se dovela u situaciju da bude među rijetkim zemljama koje nemaju relevantne statističke podatke više od dvije decenije, a razlog tome su očigledne političke igre koje odavno nemaju nikakve veze sa strukom.
Popismonitor je i ranije isticao da se Popis stanovništva nije trebao ni obaviti bez prethodno utvrđene metodologije za objavu podataka, što se i ispostavilo kao ključni problem zbog kojeg više od dvije i pol godine čekamo na njegove rezultate. Sukcesivno objavljivanje rezultata Popisa najavljivano je još od sredine 2015. godine, ali se nikada nije implementiralo. Iako je politizacija popisa i uvođenje pitanja političkog karaktera bespovratno uništilo kredibilitet popisa, bar se od statističkih institucija očekivalo da poprave proces koliko je to moguće, a ne da ga dodatno politiziraju.
Danas smo se, nakon nebrojenih sjednica Centralnog popisnog biroa, našli u situaciji da je sporno gotovo 200.000 popisnica, a statističke institucije nastavljaju političku komediju oko popisa započetu još u Parlamentu BiH prilikom donošenja zakona o popisu.
Prijedlog koji smo mogli čuti u javnosti posljednjih dana, a prema kojem bi se u obradi određenog broja spornih popisnica isključila pitanja o nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti te maternjem jeziku, apsolutno je neprihvatljiv sa stanovišta struke. Jedino prihvatljivo metodološko rješenje je dogovor o konačnom broju rezidentnog stanovništva i principima uspostavljanja istog, a nikako rješenja koja će dodatno smanjiti već odavno narušeni kredibilitet popisa.
Dodatno svjetlo na problem neobjavljivanja rezultata Popisa stanovništva baca i podnošenje aplikacije naše zemlje za članstvo u EU, koja je podnešena bez da je zadovoljen jedan od ključnih uslova za to, a to je objava rezultata Popisa. S obzirom da će se veliki broj pitanja u Upitniku Evropske komisije odnositi na rezultate Popisa, počev od zvaničnog broja stanovnika, jasno je da BiH bez objave rezultata neće biti u stanju dati odgovore na njega.
Stoga, Popismonitor poziva statističke institucije u BiH da se prestanu baviti političkim pitanjima i da shodno Zakonu o Popisu stanovništva objave rezultate do 1. jula ove godine kako je i propisano.