Idi na sadržaj

Bez provjere gutamo lažne vijesti

Alisa Karović

U organizaciji Centra za demokratsku tranziciju iz Crne Gore, danas je u prostorijama ovog udruženja održano predavanje o fenomenu lažnih vijesti i o načinima na koji se šire dezinformacije. Predsjednik U.G. “Zašto ne” Darko Brkan je tim povodom predstavio našu platformu Raskrinkavanje.ba, a pričalo se i o oblicima medijskih manipulacija, razlozima njihovog nastajanja, kao i zašto čitatelji neprovjerene informacije prihvataju kao činjenice. Ispod prenosimo izvještaj CDT-a sa održanog događaja.

[cdtmn.org]

Tehnološkim napretkom mediji su promijenili način na koji plasiraju sadržaj, pa su medijske manipulacije izraženije i lakše ih je identifikovati, smatra Darko Brkan iz Udruge građana Zašto ne iz Sarajeva.

Ova organizacija pokrenula je platformu Raskrinkavanje koja prati medijske objave u Bosni i Hercegovini i regioni i po utvrđenoj metodologiji provjeravaju one čija kredibilnost djeluje upitno.

Tim ove organizacije nastoji da doprinese razotkrivanju lažnih vijesti, propagandnih narativa, komercijalnih i političkih interesa koji su upakovani u formi izvještavanja i tako doprinesu izgradnji kredibilnije medijske scene.

Do sad smo se kao Istinomjer bavili odgovornošću političara i ocjenjivanji njihove izjave, ali smo razmišljali i o tome kako se može ocijeniti onaj dio koji uz izjavu političara napiše novinar. Tražili smo metode i sredstva i tako je počelo Raskrinkavanje”, kazao je Brkan.

On smatra da problem lažnih vijesti nije u njihovoj proizvodnji nego u percepciji ljudi.

“Ljudi neku informaciju prihvataju kao činjenicu, a da je ne provjere jer se u konzumaciji sadržaja sve manje bave time je li nešto istina ili ne. Posebno ako ta informacija odgovara njihovoj ideološkoj i političkoj orjentaciji”, kazao je Brkan.

Na pitanje da li postoji svjesno stvaranje narativa sa ekstremnim političkim stavovima, Brkan je kazao da takvi tekstovi postoje, da se intenzivno prenose u medijima i da mogu uticati na bezbjednost.

Građani im, kaže, redovno prijavljuju vijesti za koje smatraju da su upitnog kredibiliteta.

“Provjera činjenica je jako težak posao, i za najmanju glupost morate naći primarni izvor i biti siguran da je sekundarni pogrešno objavio”, smatra on.

Ovaj tim ne bavi se samo utvrđivanjem lažnih vijesti, već su klasifikovali medijske manipulacije i otkrivaju spinove, dezinformacije, pseudonauku, cenzuru, grešku.

Izvor: CDT