Idi na sadržaj

Institucije su zatvorene, a građani isključeni iz procesa donošenja odluka

Alisa Karović

Postoje mnogi mehanizmi i alati koje građani i civilno društvo mogu koristiti kako bi učestvovali i tamo gdje mogu, pridonijeli dobrom vladanju, no građani ih ne koriste jer ne znaju da postoje, ili nemaju dovoljno vremena kako bi ih iskoristili u potpunosti.

action-see-vishegrad-3

Ovo je bio zaključak diskusije i radionice na temu dobrog vladanja i preporuka za njegovo unaprijeđivanje, organizovanom od strane Fondacije za internet i društvo ”Metamorfozis”.

Tokom diskusije, nekoliko predstavnika civilnog sektora iz Makedonije, prezentovalo je situaciju sa dobrim vladanjem u zemlji, a potom analiziralo načine za poboljšanje trenutne situacije sa NVO predstavnicima iz Bosne i Herzegovine, Srbije i Češke Republike.

Bardil Jashari, direktor organizacije “Metamorfozis” rekao je da će projekat uz pomoć novih tehnologija dati glas ljudima i učiniti ga transparentnijim i jačim, a javne institucije potaći da budu odgovornije i demokratske.

“Građani su isključeni iz procesa donošenja odluka. NVO sektor treba ohrabriti javnost da koriste postojeće mehanizme i alate, ali i državne institucije moraju biti spremne na saradnju”. U Makedoniji, povjerenje javnosti u državne institucije opada, no i dalje ima razloga za optimističnost jer zemlje uključene u ovaj projekat imaju Evropsku perspektivu”, te je dodao da su trenutno državne institucije vrlo zatvorene.

“Ako nemamo dobru vladavinu, građani nisu zadovoljni”, rekla je Gordana Dimitrovska iz Ministarstva za informisanje građana i administraciju. “Reforme u javnoj administraciji trebaju stvoriti dobar početak za suočavanje sa izazovima dobrog vladanja. Ne možemo pričati o odgovornosti sve dok nemamo vladavinu prava. Na sreću, imamo povećanu uključenost organizacija civilnog društva u trećem Nacionalnom akcijskom planu za projekat Partnerstvo za otvorenu vlast (Partnership for Open Government). Više od 450 organizacija je dio ovog procesa, a već smo odabrali i implementirali više od 100 mjera“, rekla je Dimitrovska, koja je prije samog događaja odbila pričati sa novinarima. Naime, novinari su je kritikovali zbog prisustvovanja na događaju vezanom za transparentnos, a čije principe u svom poslu ni sama ne primijenjuje.

Ovaj projekat je dio projekta ”ACTION Visegrad SEE”, koji za cilj ima promovisanje aktivnog civilnog društva koje će mobilizirati građane da se uključe u probleme vezane za dobro vladanje, politiku i proces donošenja odluka, na nacionalnom ali i regionalnom nivou na Zapadnom Balkanu.

(Preuzeto sa: www.meta.mk)