Klijentelizam je kočnica razvoja i sredstvo bogaćenja političkih i ekonomskih elita

U Sarajevu je u ponedjeljak 07. novembra u organizaciji Transparency Internationala u hotelu Evropa održan okrugli sto pod nazivom „Zarobljena država: neformalni mehanizmi i odnosi među političkim i ekonomskim akterima u zemljama Jugoistočne Europe“. Na ovom okruglom stolu uz brojne predstavnike drugih organizacija civilnog društva učestvovali su i predstavnici UG „Zašto ne“.

korupcija1

Okrugli sto je organizovan u saradnji sa SeConS grupom za razvojnu inicijativu iz Beograda čija je studija i predstavljena na prvoj sesiji. Direktor istraživanja SeConSa, prof.dr. Slobodan Cvejić, kroz dvije sesije na ovom okruglom stolu predstavio je rezultate istraživanja „Neformalne prakse zarobljavanja ekonomskih resursa od strane političkih elita u Srbiji i na Kosovu“.

Ovo istraživanje pokazalo je da su glavni akteri političkog klijentelizma ljudi iz vrha političkih stranaka, poslovnog svijeta i pojedinci koji u isto vrijeme zauzimaju političke funkcije i mjesta u javnim preduzećima ili privatnim kompanijama. Klijentelizam, kako je kazao Cvejić, podrazumijeva razmjenu resursa, kao što su novac, pozicije, zaposlenje, zakoni i propisi, informacije, i drugi nefinansijski resursi.

Nalazi israživanja koje je SeConS tokom 2015. godine sproveo u Srbiji i na Kosovu pokazuju da su glavni mehanizmi političkog klijentelizma finansiranje političkih partija, osvajanje upravljačkih pozicija u javnim preduzećima, zaobilaženje zakonskih procedura na javnim tenderima, partijsko zapošljavanje, lobiranje za zakonodavne i administrativne usluge.

Prof. dr. Cvejić je u prvom dijelu izložio konceptualni i metodološki okvir istraživanja političkog klijentelizma i partijske patronaže, da bi u drugom dijelu govorio o njihovim specifičnostima u Srbiji.

Prikazan je i interesantan video klip koji daje osnovna znanja o političkom i interesnom klijentelizmu, a više informacija o ovoj temi može se pronaći i na oficijelnoj web stranici SeConS-a (www.secons.net).

U drugom dijelu ove jednodnevne konferencije, izvršna direktorica, Transparency International BiH, Lejla Ibranović je predstavila rezultate zajedničkog istraživanja Srđana Blagovčanina i Borisa Divjaka pod nazivom „BiH kao zarobljenik političke ekonomije i šta učiniti?“.

„BiH je klasičan primjer jedne zarobljene države od strane korumpiranih političkih elita. U posljednjih 10 godina usljed smanjenog uplitanja međunarodnih aktera, političke elite su iskoristile taj vakum kako bi ostvarile potpunu kontrolu nad institucijama i resursima“, kazala je Ibranović.

POINT and Mixer are joining forces this year!

Ever since its start back in 2012, POINT has been nurturing partnerships as one of its main values. The POINT...

Sofija Tovarovic

Održana je druga radionica ACTION SEE mreže

ACTION SEE (Mreža odgovornosti, tehnologije i institucionalne otvorenosti u regiji jugoistočne Evrope) je mreža koju čine organizacija civilnog društva koje zajedno rade na promicanju i osiguravanju...

Sofija Tovarovic

Sarajevo domaćin panel-diskusije o evoluciji propagandnih narativa o Ukrajini

Povodom godine od početka ruske invazije na Ukrajinu, Evropska služba za vanjsko djelovanje (EEAS) i Ured EU u Bosni i Hercegovini organizirali su prošle sedmice u Sarajevu panel-diskusiju pod...

Sofija Tovarovic