Koalicija Jednakost: Prijava Agenciji za zaštitu ličnih podataka poslana – pozivamo građane da urade isto
Popismonitor poziva sve građane/ke BiH koji smatraju da je, zbog neosiguranja skladišta za popisni materijal u lokalnim popisnim komisijama u toku Popisa stanovništva, stanova i domaćinstava u BiH, došlo do povrede njihovih ličnih podataka, da upute prigovor Agenciji za zaštitu ličnih podataka BiH.
Naime, U.G. „ Zašto ne“ uputilo je zvanični prigovor Agenciji za zaštitu ličnih podataka BiH, a koji se odnosi na povredu ličnih podataka građana/ki prilikom Popisa stanovništva, stanova i domaćinstava u BiH.
U.G. „Zašto ne“ smatra da je činjnicom da popisivači/ce popunjene popisnice nose kući zbog neosiguranja „skladištenje popisnog materijala uz ispunjenje propisanih sigurnosnih mjera i uslova određenih Zakonom o zaštiti ličnih podataka“, prekršen Zakon o zaštiti ličnih podataka BiH, kao i dio Zakona o popisu stanovništva, stanova i domaćinstava u BiH, koji se odnosi na čuvanje ličnih podataka.
Ovim je prekršen i Zakon o zaštiti ličnih podataka i to njegov Član 11. koji se odnosi na sigurnost podataka, Član 16. koji se odnosi na Obavezu čuvanja tajnosti podataka, kao i Član 20. koji se odnosi na zaštitu podataka koji se obražuju u statističke, arhivske i naučne svrhe.
Ukoliko i vi smatrate da su vaši lični podaci zbog neobezbjeđivanja adekvatnog skladištenog prostora od strane lokalnih popisnih komisija povrijeđeni, pozivamo Vas da Agenciji za statistiku BiH uputite prigovor.
Prijedlog teksta prigovora je u nastavku, a potrebno je samo da u njega unesete vaše ime i prezime u prazna polja te da ga pošaljete na e-mail adresu: [email protected]
…………………………………..
Predmet: Prigovor na kršenje Zakona o zaštiti ličnih podataka na Popisu stanovništva u BiH
Poštovani,
Kako je u toku Popis stanovništva, stanova i domaćinstava u BiH i s obzirom na činjenicu da se popisni materijali odnose u privatne stanove osoba koje obavljaju popis, _____________ (upisati ime i prezime) želi da uputi prigovor Agenciji za zaštitu ličnih podataka BiH jer smatra kako je ovakvim načinom provođenja popisa prekršen Zakon o zaštiti ličnih podataka BiH, kao i dio Zakona o popisu stanovništva, stanova i domaćinstava u BiH, koji se odnosi na čuvanje ličnih podataka.
Naime, popisne komisije lokalne samouprave su, prema Članu 26. stavu k) Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH 2013. godine, dužne osigurati „skladištenje popisnog materijala uz ispunjenje propisanih sigurnosnih mjera i uslova određenih Zakonom o zaštiti ličnih podataka“.
Kako popisivači/ce sav materijal na kraju radnog dana ponesu sa sobom i ostave kod kuće dok ne dobiju drugačiju instrukciju, uvid u popisni materijal dobijaju ne samo članovi domaćinstva popisivača/ica, nego i bilo koja osoba koja se u njihovom domaćinstvu nađe za vrijeme njihovog rada na terenu, tokom kojeg nad popisnim materijalom ne postoji apsolutno nikakva kontrola, niti način da se garantira tajnost ličnih podataka u popisnicama. Dodatno, izgleda da neki od popisivača nisu čak ni potpisali izjavu o povjerljivosti podataka, koja ih obavezuje da lične podatke čuvaju kao službenu tajnu!
S obzirom da članovi/ce porodica popisivača, kao i druga lica koja mogu doći u dodir sa popisnicama, nisu potpisali izjavu o povjerljivosti i nemaju nikakvu zakonsku obavezu da podatke sa popisa čuvaju kao službenu tajnu, direktna posljedica ovog nedopustivog propusta je ta da će ogroman broj neslužbenih lica imati mogućnost uvida u lične podatke popisanih osoba i to bez ikakvih zakonskih posljedica.
Osim što nije obezbijeđena tajnost ličnih podataka, građanima/kama je uskraćeno i pravo da dobiju uvid u popisnice u prostorijama Popisne komisije lokalne samouprave, jer se popisnice uopšte ne skladište u njihovim prostorijama. Ovo pravo je garantirano tačkom 9. Uputstva za organizovanje i provođenje popisa, koji navodi da „punoljetna osoba, koja nija bila prisutna u trenutku popisivanja i za koju je podatke dao drugi član domaćinstva ima pravo tražiti uvid u svoju Popisnicu ispunjavanjem obrasca „Zahtjev za uvid u Popisnicu“.
Smatramo i kako je ovim prekršen i Zakon o zaštiti ličnih podataka, njegov Član 11. koji se odnosi na sigurnost podataka, Član 16. koji se odnosi na Obavezu čuvanja tajnosti podataka, kao i Član 20. koji se odnosi na zaštitu podataka koji se obražuju u statističke, arhivske i naučne svrhe.
S obzirom na sve navedeno, nadamo se da ćete uvažiti ovaj prigovor i u skladu sa Članom 30. Zakona o zaštiti ličnih podataka donijeti odluku i reagovati u skladu sa ovlaštenjima Agencije za zaštitu ličnih podataka.