Idi na sadržaj

Konferencija „Finansiranje političkih partija: Perspektive zakonskog okvira i monitoringa“

Alisa Karović

Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) 27.06.2019. godine u Sarajevu organizovao je  konferenciju „Finansiranje političkih partija: Perspektive zakonskog okvira i monitoringa“, a na poziv organizatora, u radu konferencije učestvovalo je i U.G. “Zašto ne”.

U prvom dijelu konferencije, pored Drahoslava Stefaneka, Šefa ureda Vijeća/ Evrope u Sarajevu, prisutnima se obratio ambasador Misije OSCE-a u BiH, Bruce Berton.

Između ostalog, ambasador Berton je podvukao da je OSCE, kao i 2010. i 2014. godine, i ovoga puta dao preporuku da se urade amandmani u smislu izmjena Izbornog zakona BiH jer je “povjerenje u izbore u BiH na prilično niskom nivou”.

Šef OSCE-a je, podsjetivši i na preporuke Evropske komisije, naglasio da je potrebno amandmane podhitno uraditi i sprovesti, kako bi se povećala transparentnost te, kako je naveo, vratilo povjerenje građana u izborni sistem. 

U cilju unapređenja Zakona o finansiranju političkih partija kao fokusa Konferencije, u nastavku njenog rada Izvršna direktorica TI u BiH, Ivana Korajlić prisutnima je predstavila nacrt prijedloga za izmjene pomenutog Zakona koji je TI BiH sačinio u konsultaciji sa predstavnicima institucija.

Pored ovoga, tokom prvog panela pod nazivom “Kako osigurati transparentno finansiranje političkih partija” učesnici su imali priliku čuti i razmjeniti mišljenja i preporuke sa članom Centralne izborne komisije (CIK), prof. dr. Suadom Arnautovićem, ali i delegatom u Domu naroda PS BiH, Lazarom Prodanovićem.  

U drugom dijelu Konferencije koji je nosio naziv ”Monitoring izborne kampanje u BiH Opšti izbori 2018”, Milena Mastalo (TI BiH),  Dario Jovanović (“Pod lupom”) i Denis Čarkadžić (UG “Zašto ne”) prezentirali su prethodna istraživanja svojih organizacija o finansiranju izbornih kampanja.

Na kraju Konferencije učesnici su se složili da unapređenje Zakona o finansiranju političkih partija u narednom periodu treba da je jedan od prioriteta, kako nadležnih zakonodavnih tijela, tako i nevladinog sektora ali i čitave bosanskohercegovačke javnosti a sve u ciju otklanjanja postojećih nedostataka te usvajanja najviših demokratskih i pravnih standarda. 

(UG “Zašto ne”)