MojPorez.ba: Danas je Dan poreske slobode BiH!

Bh. društvo je danas teoretski zaradilo dovoljno da plati svoje poreze, stoga svim građankama i građanima želimo sretan Dan poreske slobode!

Ovo je značajan datum za sve poreske obveznike jer pokazuje koliko dugo Bosanci i Hercegovci trebaju raditi kako bi platili sve ovogodišnje poreze. Do danas smo radili da bismo platili ukupan iznos PDV-a, akciza/trošarina, putarina, doprinosa za penziono, zdravstveno i osiguranje od nezapsolenosti, porez na dohodak i dobit, te druge manje poreze, takse i naknade. Od danas pa do kraja godine radimo za sebe i svoje potrebe.

Šta se promijenilo u odnosu na prethodne dvije godine?

Ove godine su građani BiH radili za plaćanje poreze 161 dan, dok su 2018. godine radili 162 dana (Dan poreske slobode je padao na 11. juni), a 2017. godine su radili 152 dana (Dan poreske slobode je padao na 2. juni). Zbog veće ekonomske aktivnosti i povećane kontrole, u prethodnoj godini je poboljšana naplata poreza, te je iznos svih naplaćenih poreza bio viši u odnosu na 2017. godinu. Ipak, veća ekonomka aktivnost je rezultirala rastom BDP-a, što je uticalo na to da porezni teret ostane na istom nivou.

Na www.mojporez.ba izračunajte vaš lični Dan poreske slobode!

Ovim povodom predstavljamo ažuriranu platformu www.mojporez.ba na kojoj možete izračunati vaš lični Dan poreske slobode – dan kada prestajete raditi za plaćanje poreza, a počinjete raditi za sebe. Zbog kompleksnog poreskog sistema i složene administrativne strukture državnog aparata, prikupljanje i utrošak poreza građanima su slabo razumljivi. Ovaj alat korisniku/ici omogućava da na osnovu sopstvenih primanja i potrošačkih navika sazna koliko poreza plaća na godišnjem i mjesečnom nivou, po kojim osnovama, te na šta se tačno troši novac koji uplaćuje u budžete. Dan poreske slobode za prosječnog radnika/cu u BiH je tek za mjesec i po dana.

Šta sve plaćamo kroz poreze?

Građani BiH trebaju biti svjesni da kroz poreze i doprinose plaćaju javne usluge (penzije, zdravstvo, obrazovanje, infrastukturu, administraciju, odbranu, javni red i sigurnost, socijalnu zaštitu…) i informisani o iznosu novca koji na mjesečnom i godišnjem nivou izdvajaju u te svrhe. Primjera radi, u 2018. godini najviše poreskog novca je potrošeno na penzije i socijalnu zaštitu, zdravstvo, te opšte javne usluge, a tačan iznos potrošen na pojedinačne javne funkcije, kao i iznos skupljenih poreznih sredstava se može pronaći na www.mojporez.ba. Na ovaj način platforma ima i edukativnu ulogu, jer će građani i građanke nakon korištenja platforme znati koliko svog novca izdvajaju za pojedinačne javne usluge, a na osnovu čega mogu donijeti svoj sud o zadovoljstvu za pružene javne usluge.

Platforma www.mojporez.ba je kreirana od strane Centra za politike i upravljanje i U.G. Zašto ne u saradnji sa Centre for International Private Enterprise i Lithuanian Free Market Institute.

Održan 1. regionalni projektni sastanak SeeCheck mreže u sklopu projekta: Suprotstavljanje dezinformacijama kroz (regionalnu) mrežu fact-checkera

Udruženje građana i građanki “Zašto ne” je početkom 2023. godine započelo implementaciju projekta “Suprotstavljanje...

Sofija Tovarovic

UG “Zašto ne” učestvovalo na konferenciji “Regionalna fact-checking sedmica na Zapadnom Balkanu”

Povodom obilježavanja 2. aprila, Svjetskog dana fact-checkinga, Darko Brkan, direktor Udruženja građana i građanki “Zašto ne”, sudjelovao je 6. aprila na konferenciji “Regionalna fact-checking...

Sofija Tovarovic

POINT and Mixer are joining forces this year!

Ever since its start back in 2012, POINT has been nurturing partnerships as one of its main values. The POINT conference started as a partnership of regional organizations and individuals from the...

Sofija Tovarovic