Posjeta Briselu: Podrška usklađivanju Zapadnog Balkana s digitalnim politikama EU
Predstavnice Udruženja građana i građanki “Zašto ne” održale su krajem marta u Briselu niz sastanaka s predstavnicima Evropske unije (EU) s ciljem pridobijanja podrške u vezi s regionalnim zagovaračkim naporima koji su usmjereni na osiguravanje odgovarajućeg usklađivanja zemalja Zapadnog Balkana s ključnim digitalnim zakonodavstvom EU.

Usklađivanje s Aktom o digitalnim uslugama (DSA) naširoko je prepoznato kao najbolja prilika za Zapadni Balkan da uspostavi odgovornost online platformi, suzbije širenje nelegalnog i štetnog sadržaja i stvori robusnije digitalno okruženje s poboljšanim informacijskim integritetom u regiji. Štaviše, sinhronizovani pristupi usklađivanju DSA širom regiona identifikovani su kao najefikasniji način da se osigura utjecaj na velike online platforme kako iz tržišne i jezičke perspektive, tako i iz perspektive zajedničkih rizika. Udruženje “Zašto ne” provodi niz zagovaračkih aktivnosti usmjerenih na unapređenje ovog cilja u okviru Ignita inicijative, koju finansira Open Society Foundations Western Balkans. Ovi napori fokusirani su na izgradnju diskursa, podizanje svijesti i osiguravanje podrške ključnih aktera kako bi se osiguralo efikasno, pravovremeno i odgovarajuće usklađivanje s DSA u regionu. Konkretno, sastanci u Briselu bili su fokusirani na isticanje važnosti usklađivanja digitalnih regulativa Evropske unije s obavezama zemalja u regionu u okviru njihovog procesa pristupanja EU.
Predstavnice UG “Zašto ne” sastale su se s predstavnicima Evropske komisije, koji su iskazali snažnu podršku učešću civilnog društva u ovim procesima. Također su naglasili važnost izgradnje odgovarajućih institucionalnih kapaciteta za implementaciju budućeg digitalnog zakonodavstva i izrazili spremnost da podrže regionalne zainteresovane strane, posebno kroz dobro uspostavljene instrumente kao što je TAIEX.
Na sastancima s predstavnicima i savjetnicima Evropskog parlamenta istaknut je značaj digitalnih politika kao ključne teme za region Zapadnog Balkana. Naglašeno je da digitalne politike treba povezati s procesom proširenja EU, pozicionirajući ih kao sastavnu komponentu šire integracijske strategije regiona.
Tokom posjete Briselu upriličen je sastanak i s predstavnicima Evropskog ekonomskog i socijalnog odbora i Evropske službe za vanjske poslove (EEAS). Ovi akteri podržali su regionalni pristup i složili se da je usklađivanje DSA ključno sredstvo u borbi protiv dezinformacija i drugog štetnog sadržaja u digitalnom prostoru. Vođeni su razgovori i s briselskim think-tankovima i organizacijama za digitalna prava, kao što su Evropski centar za politiku (EPC) i Evropska mreža za digitalna prava (EDRI), koji su ključni partneri organizacijama civilnog društva sa Zapadnog Balkana u oblikovanju i implementaciji budućih politika.
Na svim je sastancima potcrtana važnost ovog pitanja u okviru procesa EU integracija i upućen poziv za snažnu podršku institucija EU kako bi se osiguralo efikasno usklađivanje s Aktom o digitalnim uslugama.