Idi na sadržaj

Pozivamo poslanike u Predstavničkom domu PS BiH da spriječe ponovno uvođenje „bijelog hljeba“

Alisa Karović

Već godinama, a posebno od protesta u februaru 2014. godine, jedno od pitanja koje je bilo u fokusu bh javnosti je tzv. “bijeli hljeb”, odnosno mogućnost da poslanici, ministri i njihovi zamjenici primaju puni iznos plate i do 12 mjeseci nakon isteka mandata.

parlament-bih

Prvi koraci ka ukidanju ovih privilegija su učinjeni u Tuzlanskom kantonu još u martu 2014. godine, kada su, pod pritiskom građana/ki, zastupnici/e u Skupštini TK izmijenili ovaj zakon. Kada je u pitanju državni nivo vlasti, “bijeli hljeb” je konačno ukinut 2. marta ove godine, kada je u Domu naroda PS BiH usvojen Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, koji su u parlamentarnu proceduru uputili poslanici Saveza za bolju budućnost BiH.

Međutim, nakon tek nešto više od pola godine od ukidanja, Vijeće ministara priprema ponovno uvođenje ozloglašenog ‘bijelog hljeba’.

Naime, na narednoj sjednici Predstavničkog doma PS BiH, koja će se održati 9. novembra, u proceduri će se, između ostalih, naći i Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH koji je predložilo Vijeće ministara BiH. Prema Članu 48. ovog prijedloga izabrane osobe i imenovani zvaničnici bi imali pravo na plaću do 6 mjeseci nakon prestanka javne funkcije. Izabrane osobe i zvaničnici su, prema ovom zakonu, članovi Predsjedništva BiH, poslanici i delegati u PS BiH, Predsjedavajući Vijeća ministara BiH, te ministri i zamjenici ministara u Vijeću ministara BiH.

 

Sramotno je da se Vijeće ministara BiH na ovakav način oglušuje na volju građana, i to nakon što je “bijeli hljeb” već jednom ukinut. Građani su političarima kojima nisu dali povjerenje 2014. godine već isplatili 3,5 miliona KM u ovom mandatu. Smatramo da bi mnogo pametnije bilo da parlamentarci usvoje amandman na Ustav BiH kojima bi se omogućilo smanjenje astronomskih primanja BH političara, obzirom da su ti amandmani poslani u proceduru još 2012. godine. Budući da se o ovom zakonu u srijedu raspravlja u prvom čitanju, pozivamo poslanike u Predstavničkom domu PS BiH da predlože amandmane kojim bi se ova izmjena brisala iz teksta Prijedloga zakona, poručili su iz UG Zašto ne.