Idi na sadržaj

Profesor Fukuyama: Etničke podjele koče progres, političari to koriste za manipulacije

Alisa Karović

Ocjena je to jednog od najpoznatijih američkih i svjetskih intelektualaca, autora “Kraja povijesti” Francisa Fukuyame, koji je gostovao večeras na sesiji o temi “Zarobljena država u poskonfliktnom društvu”, održanoj u Sarajevu u organizaciji Centra za izborne studije, Transparency Internationala BiH, UG ‘Zašto Ne’ i Fakulteta Političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.

Profesor Fukuyama je u izjavi za medije, datoj uoči sesije, kazao da pitanje postizanja konsenzusa seže u sferu politike, te da BiH nije izuzetak u tom pogledu. Istaknuo je da je “zarobljena” i nefunkcionalna država u slučaju BiH rezultat posebnih okolnosti, Daytonskog ustava, složene institucionalne strukture i stanja u kojem se preferiraju etničke podjele, a što koči progres koji bi bio orijentiran ka jačanju povjerenja i djelovanju za dobrobit sviju. Mišljenja je da etničke podjele u BiH, odnosno etniciteti služe političarima kao podloga za vješte manipulacije.

Obraćajući se sudionicima sesije, Fukuyama je elaborirao brojna pitanja karakteristična za aktuelni trenutak modernih država, daljnji demokratski razvoj i jačanje vladavine prava, uključujući odgovornost vlasti, izgradnju i jačanje institucija, kao i efikasnu borbu protiv korupcije, uz osvrt na iskustvo SAD-a na tom planu.

Fukuyama je profesor političke ekonomije. Njegovo najpoznatije djelo “The End of History and the Last Man” (prevedeno kao “Kraj povijesti i posljednji čovjek”) izazvalo je veliko zanimanje javnosti i objavljeno je u preko dvadeset izdanja širom svijeta.

U posjeti Sarajevu boravi u sklopu Akademije za razvoj liderstva koja se održava od 2. do 7. jula, u organizaciji Centra za izborne studije, Transparency Internationala BiH, UG ‘Zašto Ne’ i Fakulteta Političkih nauka Univerziteta u Sarajevu u saradnji sa Center on Democracy, Development, and the Rule of Law (CDDRL) Univerziteta Stanford.

(Izvor)