Idi na sadržaj
Zagovaranje implementacije nove digitalne regulative Evropske unije u regiji Zapadnog Balkana (WB6)

Zagovaranje implementacije nove digitalne regulative Evropske unije u regiji Zapadnog Balkana (WB6)

Godina: 2024/2025.

Projekat podrazumijeva niz aktivnosti umrežavanja i zagovaranja čiji je cilj širenje dometa i utjecaja digitalnog regulatornog i koregulatornog okvira Evropske unije relevantnog za integritet informacija, medijski kredibilitet i zaštitu ljudskih prava građana/ki u zemljama Zapadnog Balkana, što se, prije svega, odnosi na Akt o digitalnim uslugama (DSA) i Kodeks dobre prakse o suzbijanju dezinformacija.

O projektu

Opšti cilj projekta je doprinos poboljšanju digitalnog okruženja i jačanju integriteta informacija u regionu Zapadnog Balkana.

Projekat je zasnovan na aktivnostima započetim tokom priprema za Forum civilnog društva Zapadnog Balkana, koji je organizovan 2023. godine u Tirani kao dio samita Berlinskog procesa, a posebno na ključne preporuke Tematske radne grupe za digitalizaciju i povezivanje.

Glavni ciljevi projekta uključuju:

– povećanje nivoa podrške za učinkovito, prikladno i pravovremeno usklađivanje s relevantnom digitalnom regulativom Evropske unije u regionu

– proširenje obaveza velikih internetskih platformi u identifikovanim prioritetnim oblastima

– dobijanje podrške i interesa relevantnih regionalnih organizacija i inicijativa za aktivnosti javnog zagovaranja

– pokretanje ovog pitanja na nivou Evropske unije kroz konsultacije i partnerstvo s relevantnim organizacijama i inicijativama sa sjedištem u EU

Projekat je finansirala Fondacija “Otvoreno društvo – Zapadni Balkan” u okviru svoje inicijative IGNITA (LINK) koja podstiče multisektorsku saradnju između organizacija civilnog društva s ciljem unapređenja regionalne saradnje i evropskih integracija, kao i zagovaranja za interese Zapadnog Balkana u Briselu i širom regiona.

Lokalni utjecaj

Osiguravanjem podrške na nivou Evropske unije kroz ključne principe usklađivanja i prioritetne intervencije koje podupiru vladavinu prava i štite slobodu medija i osnovna prava, projektne aktivnosti i ishodi podržat će ukupne napore regionalnih organizacija civilnog društva iz zemalja Zapadnog Balkana da osiguraju učinkovito usklađivanje, a zatim i implementaciju Akta o digitalnim uslugama (DSA) u svojim zemljama.

Regionalni utjecaj

Zagovaranjem regionalnog pristupa usklađivanju s DSA, a ne isključivo nacionalnog, a posebno zalaganjem za nelegislativne napore koji bi osigurali proširenje dosega digitalne politike Evropske unije i obaveza velikih internetskih platformi u cijelom regionu, projekat bi trebao pozitivno utjecati na informacioni integritet i zaštitu osnovnih prava građana/ki u čitavom regionu Zapadnog Balkana, kao i na proces evropskih integracija u cjelini.