Idi na sadržaj

Sloboda i nezavisnost medija – neophodan korak ka evropskim vrijednostima

Alisa Karović

Pogled na stanje medijske scene u Bosni i Hercegovini prilično je obeshrabrujući. Politički pritisci, zastrašivanje i napadi na novinare/ke, neadekvatni uslovi rada, netransparentno vlasništvo i nerazvijeno tržište koje pogoduje jačanju medijskog klijentelizma, glavni su problemi sa kojima se susreću mediji u Bosni i Hercegovini.

Iako medijska zajednica i profesionalna udruženja već godinama upozoravaju na njih, ne vidi se spremnost donosioca odluka da unaprijede zakonski okvir u onim oblastima u kojima bi on donio značajna poboljšanja i uslova rada medija, kao što su transparentnost vlasništva i javnog finansiranja medija, sigurnost novinara/ki i osiguravanje stvarne nezavisnosti javnih servisa. Razlog tome leži u činjenici da istinske medijske slobode, nezavisnost i transparentan rad medija, ne odgovaraju upravo onim političkim strukturama koje bi trebale raditi na njihovom jačanju. Javni servisi, nimalo zaštićeni od političkih uticaja, su posebno bolna tačka čitavog sistema, naročito u slučajevima kada u potpunosti napuštaju profesionalne standarde i novinarsku etiku i  de facto se pretvaraju u glasila stranaka na vlasti.

Bosna i Hercegovina se stoga nalazi u situaciji u kojoj su standardi profesije i sloboda rada medija u velikoj mjeri prisutni samo “na papiru”, dok je stvarna, svakodnevna praksa, nerijetko ispunjena prijetnjama, pritiscima, ucjenama i autocenzurom. O tome svjedoče i nalazi koje ćemo predstaviti u ovom analitičkom prikazu, baziranom na pregledu stanja u oblastima medijske legislative i njene implementacije, poštovanja profesionalnih standarda, ekonomskih uslova za rad medija, te sigurnosti novinara/ki u BiH. U izradi ovog prikaza, osim relevantne literature i javno dostupnih informacija, veoma su nam značajni bili i uvidi koje smo dobili u konsultacijama sa pet eksperata/ica iz oblasti medija.

Ostale zaključke ove analize možete pročitati na linku ispod:

Sloboda i nezavisnost medija  – neophodan korak ka evropskim vrijednostima