Idi na sadržaj

Studija “Ka održivoj primjeni Akta o digitalnim uslugama na Zapadnom Balkanu”: da li su zemlje regije spremne?

Sofija Tovarović

Studija analizira postojeće stanje i spremnost javnog i civilnog sektora u zemljama Zapadnog Balkana za usklađivanje sa evropskim Aktom o digitalnim uslugama, te daje preporuke za njegovu implementaciju u skladu sa standardima zaštite ljudskih prava i sloboda.

Akt o digitalnim uslugama (Digital Services Act-DSA) je regulativa Evropske unije koja ima za cilj zaštitu osnovnih prava korisnika usluga digitalnih platformi, uključujući društvene mreže. To čini propisivanjem mehanizama za zaštitu od nezakonitog i štetnog sadržaja, postavljanjem pravila za transparentnost i odgovornost digitalnih platformi, ali i uvođenjem mehanizama za efikasno provođenje propisanih obaveza. Zemljama Zapadnog Balkana predstoji proces usklađivanja domaćeg zakonodavstva sa ovom regulativom. Međutim, harmonizacija sa DSA donosi niz izazova, između ostalog vezanih za mogući uticaj ovog procesa na slobodu izražavanja.

Studija daje pregled pravnog i institucionalnog okvira koji je relavantan za harmonizaciju domaćeg zakonodavstva sa DSA, te mapira ključne aktere i izazove u svih šest zemalja Zapadnog Balkana (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Srbija, Albanija i Sjeverna Makedonija). Također sadrži primjere implementacije DSA-a u nekoliko zemalja Evropske unije (Francuska, Njemačka i Rumunija).

Neke od ključnih preporuka studije tiču se principa regulacije digitalnih usluga, koja mora osigurati visok nivo zaštite kada su u pitanju sloboda izražavanja i medijske slobode, u skladu sa međunarodnim standardima. Također se ističe potreba koordinisanog regionalnog pristupa u predstojećem procesu usklađivanja, kao i važnost multisektorskog pristupa implementaciji buduće regulative koja treba da se zasniva na saradnji javnih institucija sa organizacijama civilnog društva, medijskom i akademskom zajednicom.

Studiju je izradila organizacija “Partneri za demokratske promene Srbija” uz podršku Fondacije za otvoreno društvo – Zapadni Balkan, u okviru projekta Budućnost Zapadnog Balkana u digitalnoj Evropi. Maida Ćulahović iz UG “Zašto ne” je autorica dijela studije koji se odnosi na Bosnu i Hercegovinu.

Studiju “Ka održivoj primjeni Akta o digitalnim uslugama na Zapadnom Balkanu” možete pronaći na ovom linku.