Trening o evropskom pravnom okviru za upravljanje digitalnim platformama u skladu sa standardima zaštite ljudskih prava i sloboda: Uloga organizacija civilnog društva
U.G. “Zašto ne” organizovalo je trening o evropskom pravnom okviru za upravljanje digitalnim platformama s naglaskom na ulogu organizacija civilnog društva u procesima usklađivanja domaćeg zakonodavstva s evropskim Aktom o digitalnim uslugama i njegovoj budućoj primjeni u BiH.
Trening “Evropski pravni okvir za upravljanje digitalnim platformama i njegova moguća primjena u BiH – uloga organizacija civilnog društva” održan je u Sarajevu 13. decembra 2024. godine. Trening je održala ekspertica Eliška Pírková iz Access Now, međunarodne neprofitne organizacije koja se bavi digitalnim pravima.
Učesnici i učesnice treninga detaljnije su se upoznali/e s pristupom Evropske unije regulaciji društvenih mreža i ostalih digitalnih platformi, konkretnije s Aktom o digitalnim uslugama (Digital Services Act, DSA) i principima na kojima se zasniva. Poseban osvrt dat je na mogućnosti učešća civilnog društva i drugih zainteresovanih strana u procesima zagovaranja za pravovremeno i proporcionalno usklađivanje domaćeg zakonodavstva s ovom regulativom, te u njenoj budućoj implementaciji, naprimjer, u ulozi pouzdanih prijavitelja (trusted flaggers) ili kroz prikupljanje dokaza o sistemskim kršenjima digitalnih prava građana i građanki.
Gđa Pírková podijelila je vrijedna iskustva organizacija civilnog društva iz Evropske unije, a raspravljalo se i o mogućnostima formalne saradnje i uključivanja aktera iz kandidatskih zemalja u procese vezane za implementaciju DSA.
Jedan dio diskusije bio je posvećen predstavljanju zagovaračkih ciljeva za primjenu DSA u BiH i ostalim zemljama Zapadnog Balkana, odnosno razgovoru o prioritetima i “crvenim linijama” u procesu usklađivanja domaće legislative.
Trening je dio projekta “Integracija Zapadnog Balkana u jedinstveno digitalno tržište EU” koji UG “Zašto ne” provodi s partnerskim organizacijama iz regiona Partneri za demokratske promene Srbija, Metamorphosis foundation (Sjeverna Makedonija), Institute for Democracy and Mediation (Albanija), NVO 35 mm (Crna Gora) i Women in Tech (Kosovo). Projekat podržava Fondacija za otvoreno društvo Zapadni Balkan, a usmjeren je na unapređenje standarda digitalnih prava u regionu Zapadnog Balkana i doprinosi njegovoj uspješnoj integraciji u jedinstveno digitalno tržište.