Idi na sadržaj

U.G. “Zašto ne” solidarno uz napadnutu novinarku Faktografa

Sofija Tovarović

Višestruko nagrađivana hrvatska novinarka i autorica dokumentarnih filmova Melita Vrsaljko napadnuta je dok je radila, a kasnije i u svom domu. Napadači su članovi porodice lokalnog političara iz HDZ-a. Portal Raskrinkavanje i Udruženje građana i građanki “Zašto ne” solidarni su s kolegicom Vrsaljko te pozivaju lokalne vlasti da žurno reagiraju i procesuiraju napad na nju i kazne napadača i napadačicu.

Vrsaljko je najprije 16. jula 2024. godine stariji muškarac napao na javnoj površini u Nadinu dok je prolazila pored divlje deponije u nastajanju, zajedno sa snimateljem s kojim radi na dokumentarnom filmu u čijoj produkciji sudjeluje i Klimatski portal.

Sljedeći dan napadnuta je još jednom, ovoga puta u svom domu, također u Nadinu. Kćerka prvobitnog napadača ju je, nakon što je Vrsaljko otvorila ulazna vrata, počela udarati i pokušala joj oduzeti mobitel. 

“Policijskom procedurom utvrđeno je da je 36-godišnjakinja došla na adresu prebivališta oštećene, gdje ju je verbalno, a potom i fizički napala, pri čemu joj je mobitel iz ruke bacila na tlo”, saopćeno je iz PU zadarske.

Oboje napadača u srodstvu su s HDZ-ovim županijskim vijećnikom u Skupštini Zadarske županije Dariom Vrsaljkom; u pitanju su njegov otac Ivan Vrsaljko i sestra Iva Perić.

Iako dijele prezime i u daljnjem su srodstvu, Melita Vrsaljko nema nikakve privatne kontakte s osobama koje su je napale. Motiv napada je njen novinarski rad, odnosno pokušaj da se prikrije lokacija deponija u nastajanju na zemljištu kojim se koristi ova porodica. 

Advokatica Melite Vrsaljko i Udruženja Faktograf Vanja Jurić najavila je podnošenje prijave Državnom odvjetništvu. 

“Činjenice su takve da je jedna novinarka, bez ijedne mrlje u svojoj karijeri, tijekom obavljanja novinarskog posla dva puta fizički napadnuta od strane članove iste obitelji – i to upravo zato što je pokušala raditi svoj posao. Cilj oba napada bio je spriječiti je u obavljanju novinarskog posla, odnosno zastrašivanje i ušutkavanje, što su napadači, otac i kćer, pokušali učiniti nanošenjem tjelesnih ozljeda, prijetnjama, oduzimanjem sredstava rada te uznemiravanjem telefonskim pozivima i porukama.

“Iako postoje svjedoci i videosnimke, policija je, koliko je sada poznato, te napade pogrešno okarakterizirala kao prekršaje protiv javnog reda i mira, u kojima je navodno jednako sudjelovala i sama žrtva. S obzirom na odredbe Kaznenog zakona i činjenicu da policija zasad nije poduzela što je mogla i trebala da zaštiti novinarku Vrsaljko, u njeno ću ime izravno državnom odvjetništvu podnijeti prijave i prijedloge radi kaznenog progona počinitelja”, rekla je advokatica Jurić.

Direktorica Udruge Faktograf Ana Brakus kaže kako je “Melita Vrsaljko nagrađivana i izvrsna novinarka, potpuno posvećena svom radu, neizmjerno hrabra, motivirana i predana autorica”. 

“Ovaj slučaj pokazuje koliko je teško baviti se novinarstvom u malim sredinama, gdje lokalni šerifi caruju i misle da javnost nema pravo znati što i kako rade. Napad na nju napad je na slobodu medija i Udruga Faktograf učinit će sve što može da u potpunosti stane iza svoje novinarke i da se ovakvo što više ne ponovi”, poručuje Brakus.

Rašid Krupalija, urednik portala Raskrinkavanje, koji djeluje u sklopu Udruženja “Zašto ne”, navodi da je napad na kolegicu Vrsaljko gnusan i nedopustiv. 

“Napadnuta je dvaput – na terenu i u svom domu – što je posebno zastrašujuće i što dodatno potcrtava to koliko je sigurnost novinara i novinarki ugrožena danas. Nadam se da napad neće proći nekažnjeno i da će vinovnici, koji su u srodstvu s lokalnim političarem, biti adekvatno sancionisani. To je način hvatanja u koštac s nasiljem prema medijskim radnicima i s ugrožavanjem medijskih sloboda. U protivnom, nekažnjivost može samo biti shvaćena kao dopuštenje za ovakve napade”, istakao je Krupalija.

Autori/ce: Maida Salkanovic, SEE Check/Petar Vidov, Faktograf