VIDEO
Savremene tehnologije mogu pomoći nevladinim organizacijama u preciznijoj kontroli vladinih organa.Vodeći se tom idejom, američki State Department je pokrenuo inicijativu TechCampa kako bi se ljudi povezali, razmijenili iskustva i lakše rješavali probleme u društvu.Prvi TechCamp održan je 2010. u Santiagu, a petnaesti je organiziran u Sarajevu, izvještava novinarka Al Jazeere Arudana Kurić .Službenica State Departmenta Jamie Findlater kaže da je ideja osnivanja TechCampa potekla od državne sekretarke Hillary Clinton.
Regionalni problemi
Tako su nevladine organizacije na prethodnih 14 kampova rješavale probleme obrazovanja, razvoja i ekonomije. Za Sarajevo TechCamp odabrana je tema kontrole rada vladinih organa.
“Ovo je regionalni događaj u koji je uključeno šest-sedam zemalja iz okruženja. Teme koje smo birali, predložila je i sama Ambasada Sjedinjenih Američkih Država. Vrlo je važno popularizirati ideju boljem pristupu informacija”, kazala je Findlater.
Neke od odabranih tema su borba protiv korupcije, korištenje društvenih mreža i SMS usluga s ciljem uključivanja populacije u društveno važne projekte, kontrola javne potrošnje. Kako su ovo pitanja koja muče cijelu regiju, organizatori prvi put prave regionalni TechCamp.
Suorganizator TechCampa Darko Soković je rekao: “Ono što možemo zajednički da radimo jeste da te probleme rješavamo i da ih zajednički razumijemo i da preuzimamo iskustva jedni od drugih.”
TechCamp je zamišljen kao serija intenzivnih interaktivnih treninga u okviru kojih svi učesnici nude svoje ideje za rješavanje određenog problema. Treninzi su se odvijali u manjim grupama koje su radile neovisno.
“Svaka grupa nastoji naći rješenje za probleme otvorene jučer. Naprimjer, ovdje prisutna grupa traži najbolji način za selekciju i prezentaciju javnih vladinih podataka”, kazala je Kurić.
Gomila informacija
U praksi, ukoliko zatražite pristup javnim informacijama, vladine institucije će vas zatrpati gomilom informacija u kojima ćete se teško snaći, smatra hrvatski tehnolog Željko Račić.
Učesnici kampa su imali rješenje za takve situacije.
“Razmjenjujemo ideje sa strane problema koji postoji, sa strane tehnologije koja postoji, mislim da bi se takvi neki problemi mogli riješit”, dodao je Račić.
Dva dana Sarajevo kampa poslužila su učesnicima da se vrate u svoje zemlje s novim kontaktima i rješenjima za uključivanje što većeg broja građana u rješavanje problema važnih za društvo u cjelini.
Izvor: Al Jazeera