Uskoro lansiranje platforme Poreski Kalkulator
Održan okrugli pod nazivom ‘Poreski kalkulator’ koji je za cilj imao prezentaciju istoimenog alata i platforme koja će uskoro biti lansirana, te razmjenu mišljenja o konceptu, dizajnu, podacima, preporukama i porukama koje će se komunicirati na njoj.
Ovaj alat biti će razvijen u sklopu projekta “Uvođenje transparentnosti i odgovornosti u javno budžetiranje” koji UG Zašto ne radi u partnerstvu sa Centrom za politike i upravljanje.
Poreski kalkulator zapravo predstavlja skaliranje uspješnog projekta koji je orginalno napravljen u Litvaniji kako bi građani mogli bolje da razumiju gdje tačno ide novac koji im se odbija u vizu poreza.
Poreski kalkulator će u narednoj fazi biti prilagođen Bosni i Hercegovini, i dvojnom ekonomskom sistemu (Federacija, Republika Srpska). Stoga, će korisnik/ca ovog portala moći nakon što odabere entitet iz kojeg dolazi, i iznos plate koji dobija, izračunati koliko novaca ide različitim kategorijama koje se oporezuju (PIO/MIO, gorivo, duhanski proizvodi i slično).
Na sastanku se također raspravljalo i o preporukama za zakonodavnu vlast i odgovorne institucije koje se bave oporezivanjem i budžetiranjem. Svi učesnici/e su se složili/e da mora doći do pojednostavljivanja zakonskih procedura vezanih za osnivanje firma u Federaciji uvođenjem ‘One stop shop’ sistema, te da se treba olakšati malim i srednjim preduzećima tako što će se ukinuti obaveza plaćanja akciza unaprijed, te ukinuti komplicirane i skupe procedure za prijavu i uplatu poreskih obaveza na osnovu plata u FBIH. Također status radnika se treba poboljšati eliminisanjem parafiskalnih naknada sa plate i smanjenjem oporezivanja rada. Neminovno, mora doći i do poboljšanja javne usluge kao takve, kao i do povećavanja efektivnosti i transparentnosti u radu javne uprave.
Krajnji cilj ovog projekta jeste da se poreznim obveznicima približi činjenica da se državni budžeti pune njihovim novcem, te da znaju koliko njihov rad zapravo vrijedi, jer za mnoge od njih stvarna cifra njihove plate, prije poreza i doprinosa koje plaća njihov poslodavac, odnosno bruto iznos, predstavlja imaginarnu cifru koju oni nikada zapravo ne vide.