Zajednička zagovaračka pozicija o primjeni Akta o digitalnim uslugama na Zapadnom Balkanu
Organizacije civilnog društva iz zemalja Zapadnog Balkana, među kojima je i UG “Zašto ne”, donijele su zajedničku zagovaračku poziciju o primjeni Akta o digitalnim uslugama (Digital Services Act – DSA) u regionu. Cilj ove inicijative je podržati pravilno i efikasno usklađivanje domaćih zakona sa ovim propisom Evropske unije i uvođenje regulacije digitalnih platformi na način koji neće ugroziti osnovna prava i slobode.
Zajednička zagovaračka pozicija organizacija civilnog društva iz regiona identifikuje prioritetna područja za intervencije u procesu usklađivanja sa DSA, koji se baziraju na sljedećim principima:
“Crvene linije” – izbjeći pogrešna tumačenja i odredbe koje bi bile u suprotnosti sa temeljnim principima regulacije online platformi:
- Regulacija procesa, a ne sadržaja: usklađivanje sa DSA se treba fokusirati na regulaciju procesa upravljanja sadržajem, i ne na direktnu regulaciju sadržaja poput govora mržnje.
- Bez nacionalne regulacije velikih platformi: preuzimanje odredbi koje se odnose na regulaciju veoma velikih online platformi i pretraživača bi moglo dovesti do fragmentiranog i neujednačenog regulatornog okruženja.
Ključni mehanizmi koje je potrebno obezbijediti u procesu harmonizacije:
- Pravni zastupnici/e: platforme moraju imenovati pravne zastupnike/ce ili kontaktne tačke u zemljama regiona.
- Zaštitne mjere protiv nezakonitog sadržaja: platforme moraju uvesti mehanizme obavještavanja i djelovanja po prijavama nezakonitog sadržaja.
- Pouzdani prijavitelji: nezavisne organizacije sa statusom pouzdanog prijavitelja će unaprijediti procese moderacije sadržaja i povećati odgovornost platformi, te spriječiti neprimjerene uticaje.
- Pristup podacima za potrebe istraživanja: pristup istraživača/ica podacima je od ključnog značaja za transparentnost i odgovornost u radu platformi.
- Multisektorski pristup: provođenje propisa kojim se uređuju digitalne usluge na način koji uključuje više aktera, uključujući civilno društvo, osigurat će usklađenost sa lokalnim kontekstom i potrebama, uz očuvanje osnovnih prava.
- Nezavisni koordinatori za digitalne usluge: institucionalna, politička i finansijska nezavisnost koordinatora za digitalne usluge je ključna za nepristrasno provođenje propisa kojima se uređuju digitalne usluge.
Uključivanje civilnog društva:
S obzirom da civilni sektor ima ključnu ulogu u primjeni DSA, organizacije civilnog društva moraju biti aktivno uključene i u sam proces donošenja propisa kojima se vrši harmonizacija sa ovim aktom. Neophodno je jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva i izgradnja regionalne ekspertske mreže, ali i podizanje svijesti o principima DSA i njegovom uticaju na medijsko okruženje i pravni okvir, naročito s aspekta činjenice da DSA nije alat za regulaciju govora mržnje ili dezinformacija u online prostoru.
Cjelokupan dokument možete preuzeti ovdje.