Idi na sadržaj

Izbori 2024: Kako su platforme i institucije odgovorile na štetne pojave tokom predizborne kampanje?

Zašto ne

Izborne kampanje sve se više vode na društvenim mrežama i portalima. Pored domaće legislative, akteri u online prostoru dužni su pridržavati se i pravila svake od velikih online platformi na kojoj djeluju. Ipak, Udruženje građana i građanki “Zašto ne” je tokom kampanje za Lokalne izbore u skoro 60 tekstova ukazalo na 119 štetnih i nezakonitih sadržaja. S druge strane, društvene mreže na kojima su štetni sadržaji objavljeni reagovale su svega na svega 3 prijave.

Foto: Zašto ne

Udruženje građana i građanki “Zašto ne” izbore u Bosni i Hercegovini prati već 15 godina. Platforma Istinomjer.ba od 2010. godine prati izjave nositelja/ki javnih funkcija, ali i kandidata i kandidatkinja na izborima, te provjerava njihovu istinitost i dosljednost. Analize Istinomjera pokrivaju sve – od predizbornih skupova političkih stranaka, preko njihovih izbornih programa do istupa i izjava u tradicionalnim medijima – a posljednjih godina sve više i kanale političkih subjekata na društvenim mrežama.

Raskrinkavanje.ba, druga fact-checking platforma koja djeluje u sklopu Udruženja, od 2017. godine prati činjenične tvrdnje objavljene u medijima i na društvenim mrežama. Raskrinkavanje redovno analizira i ocjenjuje tačnost takvih tvrdnji, ali istražuje i različite štetne fenomene koji se kontinuirano pojavljuju u javnom prostoru naše zemlje, a posebno u predizbornom periodu. Anonimni predizborni portali, zloupotreba forme intervjua u svrhe političke promocije, kršenje izbornih pravila na društvenim mrežama, izmišljanje istraživanja javnog mnijenja, manipulisanje podacima, govor mržnje i mizoginija samo su neke do takvih štetnih pojava. Svih ovih godina primarni fokus rada ove dvije platforme za provjeru činjenica bile su politička i medijska odgovornost. 

Ipak, razvojem tehnologije i porastom popularnosti društvenih mreža, sve veću ulogu u izbornim procesima imaju i društvene mreže. U prilog tome govori i činjenica da je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt 2024. godine nametnuo izmjene Izbornog zakona kojim je, između ostalog, pod regulativu djelimično obuhvatio i društvene mreže. Anonimnim portalima je, također, de facto zabranio bilo kakvo izvještavanje o izborima. Pored domaće legislative, politički subjekti, mediji i drugi akteri aktivni na društvenim mrežama obavezni su pridržavati se i pravila svake od društvenih mreža. Na prostoru Evropske unije od nedavno je na snazi i Akt o digitalnim uslugama, koji se također bavi upravljanjem društvenih mreža i koji propisuje da velike online platforme imaju zakonsku odgovornost za nezakonite i druge štetne sadržaje. S obzirom na to da je BiH zemlja kandidatkinja, kao takva ima obavezu inkorporirati regulativu EU u svoj zakonodavni okvir. Stoga je Udruženje građana i građanki “Zašto ne” tokom predizborne kampanje za Lokalne izbore održane 2024. godine, pored medijske i političke odgovornosti, fokus stavilo i na odgovornost velikih online platformi.

Platforme Istinomjer i Raskrinkavanje su tokom predizborne kampanje za Lokalne izbore 2024. godine pratile različite izvore na društvenim mrežama Facebook, Instagram, YouTube, X i TikTok u potrazi za dezinformacijama, manipulacijama, ali i drugim štetnim sadržajima definisanim domaćom legislativom i pravilima svake od ovih velikih online platformi. 

Od 6. septembra do 5. oktobra 2024. godine platforma Raskrinkavanje je na društvenim mrežama pratila najčitanije medije iz BiH, medije koji su u dosadašnjem radu bili najčešće ocijenjeni za objavljivanje dezinformativnog sadržaja, druge aktere na društvenim mrežama koji su ranije objavljivali dezinformativan sadržaj za izborni proces, ali i nove relevantne izvore koji su se pojavljivali. Poseban fokus, uzimajući u obzir nametnute izmjene Izbornog zakona BiH, stavljen je i na izvještavanje anonimnih portala. Raskrinkavanje je pratilo da li su o izborima izvještavali anonimni portali koji postoje u bazi ocijenjenih izvora na stranici Raskrinkavanje.ba, ali i da li će se pojaviti novi predizborni portali.

Platforma Istinomjer je u istom periodu na društvenim mrežama pratila zvanične naloge najvećih političkih stranaka i naloge njihovih lokalnih organizacija, kao i stranice i profile kandidata i kandidatkinja za općinske načelnike/ce i gradonačelnike/ce. 

Istraživači/ce obje platforme su sav štetan sadržaj obuhvaćen njihovim metodologijama tokom izborne kampanje redovno analizirali/e i ocjenjivali/e u svojim tekstovima objavljenim na stranicama Raskrinkavanje.ba i Istinomjer.ba. Sav sadržaj koji je kao štetan definisan i pravilima i politikama društvenih mreža na kojima je objavljen također su prijavljivali/e i samim platformama. 

Sadržaj koji su velike online platforme definisale kao štetan, a koji nije obuhvaćen metodologijama rada ni Istinomjera ni Raskrinkavanja, poput govora mržnje, poziva na nasilje, mrzilačkih simbola i slično, nije mogao biti ocijenjen u njihovim analizama. Umjesto toga, istraživači/ce su takav sadržaj prijavljivali/e direktno platformama na kojima su objavljene na način na koji su to one same definisale, a neke od primjera analizirali/e su i u tekstovima bez ocjene tačnosti. 

Rezultate ovog istraživanja UG “Zašto ne” objavljuje u serijalu od tri analize.

Kandidati/kinje i društvene mreže

U prvom tekstu, “Monitoring izborne kampanje: Kandidati/kinje i društvene mreže”, možete saznati koje su to štetne sadržaje na različitim profilima i stranicama na društvenim mrežama objavljivali/e kandidati i kandidatkinje na izborima, kao i njihove stranke. 

Najveći broj lažnih izjava i tvrdnji tokom kampanje odnosio se na socioekonomske teme, putem kojih su kandidati i kandidatkinje promovisali/e sebe, a istovremeno i diskreditovali/e svoje protivnike/ce. Pored lažnih izjava političkih subjekata, Istinomjer je zabilježio i nekoliko slučajeva veličanja i širenja mrzilačkih simbola. Opširnije o ovim primjerima, ali i tome koliko su izmjene Izbornog zakona BiH doprinijele smanjenju zabranjenih pojava poput preuranjene kampanje i iznošenja neistinitih informacija, čitajte na ovom linku.

Mediji i društvene mreže

U drugom tekstu, “Monitoring izborne kampanje: Mediji i društvene mreže”, saznajte koje su dezinformacije i druge štetne sadržaje koji su zabranjeni dijelili mediji i korisnici/e na društvenim mrežama. 

Osim eksplicitnih netačnih tvrdnji, Raskrinkavanje je tokom izborne kampanje zabilježilo i čestu upotrebu govora mržnje i mizoginije, kao i portale i izvore na društvenim mrežama koji su se u potpunosti stavili u službu vođenja prljavih kampanja. Anonimni portali su, unatoč nametnutim izmjenama Izbornog zakona kojim im je to zabranjeno, i ove godine izvještavali o izbornom procesu. Više detalja o ovim nalazima čitajte na ovom linku

Velike online platforme

Sav štetan i zabranjen sadržaj koji su Istinomjer i Raskrinkavanje primijetili tokom izborne kampanje redovno su prijavljivali velikim online platformama na kojima su i objavljeni. U trećem tekstu, “Monitoring izborne kampanje: Velike online platforme”, možete saznati kako su  Facebook, Instagram, YouTube, X i TikTok reagovali na prijave vezane za štetan sadržaj o Lokalnim izborima u BiH.

Koliko su njihovi sistemi za prijavljivanje i moderaciju zabranjenog sadržaja efikasni u očuvanju integriteta izbornog procesa, čitajte na ovom linku.

 

(Emir Zulejhić)