Kad se spoje aktivizam i svijet tehnologije – POINT 5.0
Peto izdanje regionalne POINT konferencije (Politička odgovornost i nove tehnologije) održana je u periodu od 25. – 28. maja 2016. godine u dva grada (Sarajevo i Banja Luka) na različitim lokacijama. Kao i prethodne 4 godine POINT 5.0 okupio je predstavnike_ce civilnih organizacija i individue koji_e kombinuju nove tehnologije i aktivizam u svom zagovaranju građanske i vladine odgovornosti. POINT 5.0 ugostio je više od 200 učesnika_ca iz cijelog svijeta kao i mnoge lokalne i regionalne aktiviste_kinje
Kako je svijet prošao kroz mnoge prekretnice u prošloj godini, od raznih kontroverzi po pitanju digitalnih prava, cenzure, nadgledanja, te whistleblowing afera, ovogodišnji POINT je bio mjesto intenzivnih diskusija o aktuelnim problemima, kako iz regije tako i iz svijeta.
POINT 5.0 započeo je sa POINT W Danom – Dan slobode izražavanja online, koji se održao u Banjaluci. Eventu je prisustvovalo oko 50 učesnika_ca, lokalnih i međunarodnh. Kroz 3 panela dotakle su se razne teme od cenzure do Zakona o Javnom Redu i Miru koji je skoro usvojen u Republici Srpskoj. POINT W Dan je organizovan u partnerstvu sa Internews u Bosni i Herecegovini, u sklopu njihovog Projekta W.
Paralelno sa događajem u Banjaluci, fact-checking radionica se odvijala u Sarajevu, a moderaciju su radili producenti iz poznatih evropskih fact-checking emisija poput Poynter, Rai 2, El Objetivo, Channel 4. Vrijedna iskustva su podijeljna među učesnicima_cama ove radinice.
POINT 5.0 Dan 1, označio je službeni početak konferencije u art kinu Kriterion. Nakon dolaska i registracije, Darko Brkan (UG Zašto ne), održao je govor dobrodošlice te tako otvorio prvi panel.
Prvi panel bio je Politička odgovornost u regionu – ACTION SEE i Regionalni index vladine otvorenosti, a potom i ostali paneli:
- “Kako preći most” sa TechSoup Balkan
- TV Fact-checking – Kako dospjeti u udarne vijesti
- Izbori na Balkanu – Šta mogu uraditi građani i građanke?
- Izbori u US – Nalaženje smisla u vrijeme Trumpa i njemu sličnih
- Tehnologija, novinarstvo i neki papiri iz Paname – Objavljene priče, naučene lekcije
- Gruzija – Kako postati najbolja javna služba na svijetu
- Četiri godine nakon Arapskog proljeća – Iskustva i perspektive
- Skoplje 2014 – Kul aplikacije za razotkrivanje korumpiranih vlasti
- Aktivizam i izbori u Rusiji i Ukrajini – Perspektive
Nakon niza intenzivnih panela i sesija, učesnici_e su mogli uživati u projekciji filma “The Yes Men are Revolting”, te promociji knjige “Feb je čekao olovku” koja se odvijala paralelno sa projekcijom filma kao dio večernjeg programa.
POINT 5.0 Dan 2 otvorila je sesija Motivirajuće priče sa Balkana; a potom su slijedile sesije i paneli:
- Građani_ke u parlamentarnim klupama
- “Hodam slobodno” – Platforma za prijavu zlostavljanja
- Tehnologija i izbjeglička kriza – Šta pomaže, a šta ne?
- TV Satira – Kako učiniti politiku zanimljivom na ekranu
- Sloboda online izražavanja između korporativne i vladine cenzure
- Fact-checking medija – Inovativni pristupi
- Girls in Tech
- Skaliranje projekata – Šta funkcioniše i zašto?
- Opening Data in Albania – Open Contracting and Mapping Money
Večernji program bio je rezervisan za promociju knjige ekipe iz Njuz.net, ”Prava istorija svijeta”, koje je bila pravi pogodak, što se pokazalo i u odzivu lokalnih ljudi koji su došli po svoju dnevnu dozu političke satire.
Posljednji dan konferencije održala su se 2 bloka radionica, te paralelna završna radionica u zgradi Networks-a.
Prvi blok radionica :
- Testing Principles – How to think like a pernicious and preventing failures (Albana Berisha, Computer Science student, Kosovo)
- Fact-checking and Technology (Joe Fleisher – Development Seed, Krzysytof Madejski – Fundament)
- Comparing government openness as an advocacy tool (Milena Gvozdenović – CDT, Jelena Berković – GONG, Anna Kuliberda – TechSoup, Darko Brkan – UG ZaŠto ne)
- NFC workshop (Kemal Srna, Klika.ba)
Drugi blok:
- Using technology and innovation as a tool for promoting and establishing good governance
- (Michal Skop -Kohovolit, Dušan Jordović – CRTA, Anna Peniazko – Slovak Governance Institute, Ondrej Gallo – Pontis Foundation, Dona Džambaska – Metamorphosis)
- Cyber Warfare (Drinor Selmanaj, Hello World)
- Keeping privacy online (Rita Zagoni, Central European University)
Te posljednja radonica THE OUTSOURCED: Who cares for our digital waste? koju je održao Moritz Riesewieck, istraživač iz Njemačke.
Vijesti sa svih radionica možete pronaći na web stranici point.zastone.ba