Raskrinkavanje i srednjoškolci: završene prve radionice o medijskoj pismenosti

U.G. Zašto ne (Raskrinkavanje.ba) implementiralo je prvu fazu projekta “Osnaživanje medijske pismenosti kod mladih ljudi u Bosni i Hercegovini” u periodu od januara do augusta 2020. godine, u saradnji sa Asocijacijom srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini (ASuBiH) i uz podršku Europske unije. 

U periodu od januara do marta, organizovali smo četiri fokus grupe u saradnji sa ASuBiH-om, u Banjaluci, Prnjavoru, Sarajevu i Mostaru, kako bismo sproveli istraživanje o navikama konzumiranja medijskog sadržaja srednjoškolaca, sa ciljem maksimiziranja učinka radionica o medijskoj pismenosti koje su organizovane nekoliko mjeseci kasnije. Fokus grupe su vodili stručnjaci iz oblasti društvenih istraživanja iz nevladine organizacije proMENTE, a učesnici su bili srednjoškolci različitih profila. 

Ovo istraživanje pružilo nam je uvid u to kako se mladi u BiH koriste medijima, što je poslužilo za razvijanje privlačnog i njihovom uzrastu prilagođenog sadržaja i strukture medijskih radionica.

Nakon završenih fokus grupa, održali smo trening za trenere, održan 16. i 17. jula u Tarčinu. Na treningu za trenere edukovali smo 10 srednjoškolki, članica ASuBiH-a, koje će facilitirati radionice medijske pismenosti zajedno sa timom Raskrinkavanja u narednoj fazi projekta. Ideja iza edukacije 10 mladih facilitatora radionica su peer-to-peer radionice, odnosno održavanje vršnjačkih edukacija na kojima su i facilitatori/ce i učesnici/e srednjoškolci/ke. 

Trening za trenere bio je podijeljen u dva dijela: u prvom dijelu educirali smo srednjoškolke o medijskoj pismenosti i provjeri medijskih činjenica na osnovu izvještaja fokus grupa, dok je drugi dio bio posvećen simulacijama radionica i razvijanju trenerskih i facilitatorskih vještina. Na ovom treningu razgovarali smo i o izgledu i sadržaju radionica i tome kako bi one trebale u konačnici da izgledaju.

Brano Jakubović iz Dubioza kolektiva posjetio nas je tokom treninga, a učesnice je motivirao svojim govorom i diskusijom o svojim pogledima na medije i medijsku pismenost, kao i promišljanjem o svom i radu svog benda na ovu temu.

U prvoj fazi projekta smo poštujući mjere i preporuke za suzbijanje širenja pandemije implementirali i pet radionica za srednjoškolce/ke u suradnji sa ASuBiH-om, i to u Modriči, Doboju, Zenici, Bugojnu i Gradačcu. Pričali smo o medijima, društvenim mrežama, medijskim manipulacijama i lažnim vijestima, ali i o tome kako prepoznati problematičan sadržaj na internetu i provjeriti njegovu istinitost. Na radionicama je prisustvovalo 10-15 srednjoškolaca/ki, od kojih su većina članovi/ce ASuBiH-a. Zajedno sa timom Raskrinkavanja su radionicu vodile članice ASuBiH-a koje su učestvovale na pripremnom treningu za trenere.

U sklopu ovog projekta, do kraja godine ćemo se družiti i pričati o medijima sa srednjoškolcima/kama iz ukupno 15 gradova širom BiH.

Istinomjerov Facebook nalog preuzet u hakerskom napadu

Istinomjer stranica na društvenoj mreži Facebook preuzeta je u hakerskom napadu 28.3.2023. Sadržaj koji se trenutno...

Amina Izmirlić

POINT and Mixer are joining forces this year!

Ever since its start back in 2012, POINT has been nurturing partnerships as one of its main values. The POINT conference started as a partnership of regional organizations and individuals from the...

Sofija Tovarovic

Interna obuka o provjeri činjenica za medije u BiH

U kontekstu brze digitalne transformacije i procvata informacijskog haosa, kojeg karakterišu pad predanosti profesionalnim novinarskim standardima, rast dezinformacija i očit pad povjerenja civilnog...

Sofija Tovarovic