U.G. Zašto ne na javnoj debati o izmjenama Ustava KS
Predstavnici U.G. Zašto ne, krajem prošle sedmice, sudjelovali su u javnoj debati o nedavno pripremljenim amandmanima na izmjene Ustava Kantona Sarajevo. Javnu raspravu organizovali su Centri civilnih inicijativa (CCI), u saradnji sa Ministarstvom pravde i uprave Kantona Sarajevo, uz podršku Vlade Švicarske.
O ulozi civilnog društva u reformama Ustava KS govorio je Adis Arapović (CCI), a cilj Javne debate bio je da se stručnoj, akademskoj, civilnoj i široj javnosti predstavi sadržaj amandmana na Ustav Kantona Sarajevo, te sa učesnicima/cama prodiskutuje o predloženim izmjenama.
Pozivamo političke stranke i zastupnike u Skupštini Kantona Sarajevo da na narednoj sjednici Skupštine daju svoj maksimalni doprinos kako bi se Vladini prijedlozi eventualno usavršili i kako bi se osigurala široka skupštinska podrška ovoj krupnoj reformi. Ne mislimo da ikome, a najmanje građanima i lokalnim samoupravama, koristi odbacivanje ove reforme, pa se zbog toga nadamo jednoglasnoj podršci reformi. To je preduslov za donošenje nekoliko izuzetno važnih zakona koji će ojačati lokalnu samoupravu, poboljšati kvalitet javnih usluga i općenito, konačno, poslati sliku o Sarajevu kao centru dobrih odluka i odgovorne politike.
(Adis Arapović, CCI, 14.07.2017.)
O poziciji i planovima Vlade KS, te predloženim amandmana na Ustav govorili su premijer KS Elmedin Konaković i resorni ministar Mario Nenadić.
Amandmani na Ustav Kantona Sarajevo pretpostavka su za njegovo regularno funkcioniranje, jer je sistem komunalnih usluga integralan, atipičan i drugačiji od drugih.
(Elmedin Konaković, 14.07.2017.)
Ministar pravde i uprave KS, Mario Nenadić, istakao je kako su amandmani na Ustav, do sada, najozbiljnija tema koju je predložila Vlada KS, te da su presude Ustavnog suda FBiH potvrdile da je Kanton Sarajevo višestruko povrijedio prava lokalnih zajednica. 11 pomenutih presuda direktno se odnose na povredu prava lokalne samouprave, a četiri presude donesene su zbog neusuglašenosti Ustava KS-a i Ustava FBiH, te Zakona o principima lokalne samouprave i Evropske povelje o lokalnoj samoupravi.
Da ne bi bilo straha od komplikacija, amandmani na Ustav imaju odgođeno dejstvo u smislu da će se u roku od dvije godine urediti pitanja funkcioniranja i konačnog pitanja nadležnosti u pogledu lokalne samouprave.
(Mario Nenadić, 14.07.2017. )
Ostaje da se vidi da li će političke stranke i zastupnici/ce u Skupštini KS-a, na predstojećim sjednicama dati svoj doprinos kako bi se prijedlozi Vlade KS, koji se odnose na ustavne reforme, razradili i unaprijedili, a samim tim i osigurala podrška ovoj važnoj reformi.